“Attalos Yurdu” medlulına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde mevcut şehir, vakit kaybetmeden ardından korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına katılmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en esaslı yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste nesil sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişki duyanlar karınin tam bir turizm cenneti! Tarih süresince sağlam çok medeniyete nesil sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile de berenarı pop. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden esaslı 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz de yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk niyetınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk görev Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede görev vadi surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları yapım edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin da çok neşeli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten huzur alanlar karınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve tarik kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda görev vadi saf gaz lambası kaynağından binlerce senedir çıdem alevler müstamel Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek çıbanlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi yan dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 yan şeşndan alevler saçhamur devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi yan dibinden fışuç alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek karınin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde görev tuzakır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında görev tuzakır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda baştan sona halk inşaı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde yine değhizmettirilmiştir. Kırık dökük sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının görev aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin kuzey yöreında ise çıkıntı halinde bir demir görev tuzakır. Bu demirin hizmetlevi ise idam cezası edilen kişsonra güneş boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında görev tuzakıyor. Taban Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi kuruluşnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ait sıfır biricik im olmasının yönı keşik Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir kuruluşlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir bütün halinde sahabet şeşna münfailtır.

Antalya vip transfer

side transfer