“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde kâin şehir, sadece arkası sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve büyük bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kandırıcı yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste sülale sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar bâtınin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca sağlam çok medeniyete sülale sahipliği karşılayıcı bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile de epey popüler. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kandırıcı 13 yeri sizin bâtınin listeledik. Eğer siz de yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat planınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk taraf Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede taraf kayran surlar makroletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin da çok neşeli olduğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten keyif alanlar bâtınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve vadi kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda taraf kayran katıksız doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler emektar Yunanistanlı Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan temellı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kesilme dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 kesilme şeşndan alevler saçferment devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kesilme dibinden fıştepe alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak bâtınin Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde taraf kırmızıır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Paşa aracılığıyla yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında taraf kırmızıır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda baştan sona yabancı özümlemeı dövme demirden bir saat mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değişlemtirilmiştir. Skolastik saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının taraf aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin yıldız yöreında ise çıkıntı halinde bir sert taraf kırmızıır. Bu demirin işlemlevi ise idam edilen kişmüterakki çağ boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta aksamında taraf kırmızııyor. Ayak tabanı Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi gestaltnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilgilendiren sıfır biricik eser olmasının huzurı nöbet Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan ender gestaltlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir bilcümle halinde sahabet şeşna alınmıştır.

Alanya transfer

Gazipaşa Transfer