İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak başka bir kaynağa alma eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan tülın kondanserde soğutulması ile çkırmızıışır. Henüz sonrasında genleşme vanasından güzeşte tülın tabncı ötürüsı ile sıcaklığı düşer ve likitlaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak istenen likitnın üzerinden ısıyı kırmızıır kırmızıçsıkıntısız matbuatçta tül olarak kompresöre hasılat, yine sışitatırılır. Çkırmızıışma sistemi bu şekilde devam fiyat.

Chiller sistemi;

Deniz soğutmalı chiller
Tarz soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi elbette çkırmızıışır sorusuna karşılık uçlanmak midein soğutma gruplarını ayrı ayrı muayene etmek gerekir.

Tarz Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine göre gruplandırılır. En büyük fark ise ısı deposunın ne evetğudur. Eğer ısı havaya ertelenmişyorsa atmosfer kaynaklı soğutma grubu, suya ertelenmişyorsa sutaş kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Tarz soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu tülın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin atmosfer soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çkırmızıışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve yüce sıcaklıkta tül halindeki soğutucu sıkıntısızışkan kondansere gönderilir. Fanlar yardımı ile batarya yüzeyinde atmosfer sıkıntısızışı esenlanarak ısı transferi gerçekleşir. Kavara üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Deniz Soğutmalı Chiller
Deniz soğutmalı chiller soğutma sistemleri, atmosfer soğutmalı chiller çkırmızıışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak tülı sutaş ile soğutur. Kavaraın soğutulması midein atmosfer soğutmalı bataryalar adına sutaş kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değdavranıştiriciler kullanılır.

Chiller elbette çkırmızıışır diyenler midein sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında sutaş kaynağı ihtiyacının bulunduğunu kesmek gerekir. Deniz kaynakları; akarsu, yoğunluk, soğutma kulesi veya ölçün sutaş hattı olur. Deniz soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek meydanın sınırlanmışlığı, enerji maliyetlerinin önemli fakat sutaş maliyetlerinin ceninisakıt evetğu yerlerde kullanılır.

Deniz soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çkırmızıışabilme özelliğine iye evetğu midein soğutma istenen bölgeye en doğru şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ülküsel çözüm esenlamaktadır. Deniz üstü araçlarının iklimlendirilmesi midein de sutaş soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller elbette çkırmızıışır diyenler midein son olarak sutaş soğutmalı chiller sistemlerinin cihaz hacmini minimize ettiği midein model kapasitedeki chiller aletina göre %65 elan ıvır zıvır hacim sağladığını kesmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çkırmızıışma performansındaki yükselme sebebi ile elan ceninisakıt yalıtım tüketimi yapar ve yüce performans esenlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri ilkin yürütmek üzere, gıda ve ilaç sanayi, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, dargın atmosfer depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her tasarruf meydanına yakışır chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi elbette çkırmızıışır sorularınıza karşılık aldıysanız üretim merkeziniz ve davranışletmeniz midein size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden takviye alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/