Kabala, bir orospuın ya da hizmetin eke miktarlarda satın allıkınması yahut satılması mazmunına hasılat. Kabala satış, umumiyetle perişan satışların bilakis, ürünleri eke miktarlarda satın yer ve daha sonra bunları değersiz miktarlarda satan konuletmelere ya da müşterilere kuruluşlır.

Toptancılık ise, üreticilerden yahut dış alımçılardan ürünleri eke miktarlarda satın yer ve bunları daha sonra perakendecilere yahut son kullanıcılara satan bir iş modelidir. Toptancılar, ürünlerin eke miktarlarda satın allıkınması sebebiyle, ürünlerin daha az birim maliyeti ile satılabilmesine imkân sağlarlar. Toptancılar hatta, perakendecilerin stoklarını yönetmelerine yardımcı yetişmek bâtınin farklı ürünlerin bulunmuş olduğu birsonsuz kategoride ürün sunabilirler.

Kabala ticaret, birsonsuz endüstride bulunabilir ve umumiyetle ürünlerin maliyetini indirmek talip değersiz ve eke konuletmeler tarafından kullanılır. Örneğin, bir marketin raflarındaki ürünlerin çoğu kâmilen satın karşıır ve daha sonra müşterilere perişan olarak satılır. Ayrıca, bir inşaat şirketi inşaat malzemelerini kâmilen satın alarak maliyetlerini düşürebilir ve projelerinde daha bir tomar kar elde edebilir.

Toptancılar, umumiyetle ürünlerin nakliyesi, depolanması ve teslimatı ile ilgilenirler. Ürünlerin güvenli bir şekilde taşınması ve depolanması, hasar riskini en aza indirir ve müşterilerin sahih ürünleri sahih zamanda almasını sağlar. Toptancılar hatta, perakendecilerin ve son kullanıcıların ihtiyaçlarına yaraşır farklı ürünler sunarak rekabet avantajı sağlarlar.

Toptancılık, hem üreticiler hem bile perakendeciler bâtınin birsonsuz avantaj sunar. Üreticiler, ürünlerinin satışını pozitifrabilirler ve eke miktarlarda satış yapmış oldukları bâtınin daha bir tomar hasılat elde edebilirler. Perakendeciler ise, toptancılar sebebiyle ürünleri daha az fiyata satın alabilir ve daha az maliyetlerle satış yaparak daha bir tomar kar elde edebilirler.

Ancak, toptancılık iş modeli, temelı dezavantajlar da bâtınerebilir. Örneğin, kâmilen satış ifa etmek bâtınin eke miktarlarda ürün stoku varsaymak gerekir, bu da hazır para dürüstışını etkileyebilir ve konuletmeler bâtınin riskli mümkün. Ayrıca, toptancıların müşterilerine sakır sakır ürün tedarik edebilmeleri ve rekabetçi fiyatlar sunabilmeleri bâtınin, tedarik zinciri yönetiminde tetik olmaları ve hızlı karşılık tesviye kabiliyetlerinin olması önemlidir.